Categories:

Kahveler hakkında her türlü ambalaj ve ürün bilgisinde 100% Arabica-Single Origin gibi bilgileri görüyoruz. Nedir peki bunların alametifarikası ?

Kahve literatüründe temel 2 çeşit çekirdek vardır. Bunlar Arabica ve Robusta çekirdeklerdir. Robusta çekirdeği ifadesine yapısal özellikleri aroma hazlı içimi zorlaştırdığı için pek rastlamayız. Bunu ayrıca anlatacağız.

Arabica kahve çekirdekleri yükseklerde yetişen, iklimsel tüm detayları yaşayan daha uzun sürede kaliteli olgunlaşan çekirdeklerdir. Bu nedenle Arabica kahve çekirdeklerinin aroma kalitesi daha yüksek olduğu gibi yetiştiği seviyelere, bölgeye göre yemiş, meyve, karamel, çiçek, çikolata vb. özel tadım notlarına sahip oluyor. Robusta çekirdeklerin kafein ve yağlılık seviyesi, Arabica’ya göre daha yüksektir. Hatta kafein oranı Arabica’nın 2 kat ve üzerindedir.

Robusta alçak seviyelerde daha kolay yetiştiğinden daha düşük işçilik fiyatlarından kaynaklı daha ekonomiktir. Robusta kahve en çok Blend (Harman) filtre kahvelerde ve Espresso’larda kullanılır. Espressolarda gördüğümüz altın rengi o nefis görünen krema ve içim gövdesi Robusta kahve sayesinde oluşmaktadır.

“Single Origin” ifadesi de, kahve çekirdeğinin tek ülke ve belirli bir bölgeden geldiğini anlatan bir ifadedir. Mesela Tufatte Guatemala, sadece Guatemela ülkesinin Huehuetenango adı verilen bölgesinin kahvesidir, başka hiç bir kahve ile karışmamıştır.

Blend (harman) kahveler ise, birbirinden farklı aromaları tek kahvede tadabildiğimiz birden fazla kahve çekirdeğinin karışımından oluşan kahvelerdir. Genelde 3 farklı kahvenin birleşiminden oluşur ve genellikle de Robusta bu karışıma dahil olur. Blend kahve oluşturmak, blend kahveseverlerin aradığı tadımı yakalamak açısından kolay değildir.

Tags:

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir